965-Oprava zlatých špindlovek se šnekovým vyrovnávačem tahu hnacího pera

Názvem  „špindlovky“ jsou označovány hodinky s vřetenovým krokem. Jejich český název vznikl z německého slova die Spindel tj. vřeteno. Vřetenový krok je prvním typem krokového mechanizmu, který se začal používat u malých mechanických kapesních hodinek a přetrval až do konce 18. století. V historii mechanických hodin a hodinek byl používán neuvěřitelných 500 roků. Z pohledu funkce je vřetenový krok krokem vratným, přičemž zpětný pohyb krokového kola po dopadu na patku (paletu) je dosti výrazný.  Úhel rozevření palet je u hodinkových strojků obvykle 100 stupňů a vzdálenost záběru odpovídá rozteči mezi dvěma sousedními zuby krokového kola.  Krokové kolo má vždy lichý počet zubů. Vratný pohyb krokového kola, dlouhá doba kontaktu zubů krokového kola s paletami i kombinace materiálů záběrových ploch a proměnlivá popudná síla jsou vlivy, které nepříznivě zasahují do volného pohybu setrvačky. Výsledkem je ne příliš přesný chod s omezenou funkcí regulace chodu. 
Pokles energie hnacího pera při jeho odvíjení ještě více zvětšuje nepřesnost chodu hodinek. Snahou hodinářů proto bylo kompenzovat ztrátu hnací síly pera a dosáhnou tak rovnoměrnější průběh hnací síly.  Velmi dobrého výsledku se dosahovalo pomocí tzv. závitkového kompenzátoru, který se skládá z hladkého pérovníku bez ozubení, závitku spojeného pevně s hnacím ozubeným kolem a řetízku, který je jedním koncem uchycen na obvodu pláště pérovníku a druhým koncem je navíjen při natahování pera na bubínek se závitkem. Při plném natažení pera pak pérovník otáčí přes řetízek bubínkem s hnacím kolem přes závitek na nejmenším poloměru a silnější tah pera je kompenzován těžším převodem. Postupně při odvíjení pera se řetízek odvíjí na stále větším poloměru závitkového bubínku a snižující síla hnacího pera je kompenzována stále lehčím převodem.  Výsledkem je konstantní hnací síla bez ohledu na stav natažení pera.     

Schema vřetenového kroku 

Schema šnekového kompenzátoru tahu hnacího pera

V tomto případě  jde o empírové kapesní hodinky, vyrobené v letech 1800 až 1820 ve Francii, které jsou pojaté jako zlatý šperk. Vzhledem k velikosti (průměr pláště je 36 mm) byly hodinky zřejmě určené spíše pro dámy. Plášť hodinek je vyroben z 18. karátového zlata, bohatě zdobený gilošováním. Do obroučky skla je vsazeno 46 a do zadního víčka 47 půlených perel. Ručně řezané modřené ručky typu „Breguet“ tvoří harmonický celek s krásně provedeným plastickým číselníkem, který je opět zdobený gilošováním, přičemž římské číslice jsou vyplněné černým smaltem. Giloš (z franc. guilloche) je jemná čárková dekorativní úprava povrchu zejména kovů, zhotovená radiálním rytím obvykle ornamentálního charakteru. 

Demontáž

Pohled na šnekový vyrovnávač tahu pera

Bohatě zdobený můstek setrvačky

Setrvačka na jejíž hřídeli jsou palety vřetenového kroku

Rozebrané hodinky 

Závitek  (šnek) s řetízkem 

Montáž 

Krokové kolo 

Namontovaná setrvačka s regulací účinné délky vlásku

Smontovaný strojek s ciferníkem 

Zkompletované hodinky 

Zadní strana