1403-oprava NH Audemars Piquet v platinovém  pouzdře

 
Náramkové hodinky Audemars Piquet jsou osazeny strojkem cal. 2003/1.   Jde údajně o nejtenší sériově vyráběný hodinkový strojek. Tloušťka strojku ve smontovaném stavu je 1,63 mm. Tloušťka základny 0,98 mm.  Celková tloušťka hodinek v pouzdře včetně skla je 4,88 mm.  Počet kamenů 18.    Frekvence 18000 kyvů za hodinu. 
Naměřená rezerva chodu je 32 hodin.  Pouzdro je zhotoveno z platiny 950. 
Popis závady: 
Po vniknutí vody do strojky byly zjištěny známky koroze některých ocelových součástí, utržené hnací pero. 
 
 

Firma Audemars Piguet byla založena v roce 1875, kdy se mladí hodináři Jules-Louis Audemars a Edward August Piguet rozhodli spojit své síly.   Sídlem firmy bylo Valleé de Joux  v centru švýcarského hodinářství.  V roce 1885 byla otevřena pobočka firmy v Ženevě. Dnes má manufaktura AP ve Švýcarsku tři výrobní závody, v Le Brassus, Le Locle a v Meyrinu. Během své existence vyvinula firma řadu originálních řešení a hodinářských novinek, z nichž mnohé byly patentovány. 

Příběh ultratenkých strojků pro náramkové hodinky začal v roce 1938, kdy firma Audemars Piquet představila hodinový strojek-cal. 9ML s manuálním nátahem, jehož tloušťka byla 1,64 mm. Navázala tak na své ultratenké strojky do kapesních hodinek.

První ultratenký strojek určený pro náramkové hodinky 9ML, vynikal stabilním kmitočtem a dokonalým řemeslným zpracováním.  Kmitočet setrvačky byl 2,5 Hz, měl 17 resp. 18 kamenů a 6 můstků vč. můstku kotvy. Od uvedení na trh se však za 15 let výroby tj. od roku 1938 do roku 1953 prodalo jen 772 kusů hodinek s tímto strojkem. Příčinou byla nepochybně cena a také situace na trhu, poznamenaného válečnými událostmi. Dnes jsou hodinky s tímto strojkem vyhledávány sběrateli, právě pro jejich omezený počet vyrobených kusů.

v roce 1953 byl představen další ultratenký calibr 2003.  Firma AP jej vyvinula ve spolupráci s dalšími prestižními firmami Vacheron Constantin a  Jaeger LeCoultre.

Ultratenké strojky vyžadují vysokou přesnost výroby jednotlivých dílů, precizní sestavení soukolí s minimálními axiálními vůlemi. Ty jsou důležité pro zajištění spolehlivé funkčnosti soukolí. Hřídelky a hlavně pastorky jsou oproti běžným strojkům kratší. Pro porovnání strojek PRIM cal. 50.1 má tloušťku 4,23 mm a samotný pérovník vč. hřídele pérovníku je vysoký 3,50 mm a bez hřídele pak 1,90 mm, což je více, než celková tloušťka strojku AP 2003.  Výrazný rozdíl je také u součástek natahovacího mechanizmu, jehož osa otáčení je kolmá k osám soukolí. Průměr přesuvného pastorku a hlavně spojkového kola je proto výrazně menší, než u běžných strojků. Jde o velmi malé součástky, které však musí přenášet srovnatelné zatížení. Kvalita materiálu a jeho zpracování je zde klíčová pro zajištění nejen funkčnosti, ale i trvanlivosti.

V šedesátých letech spojily firmy Audemars Piguet, Vacheron Constantin, Jaeger LeCoultre a Patek Philippe síly na vývoji spolehlivého, odolného tenkého strojku, vhodného pro kompletaci s nástavbami pro datový mechanizmus, samonátah a další hodinářské komplikace. V roce 1967 společně představily calibr 2120/2121 o tloušťce 2,45 mm. V roce 1972 byl calibr 2120 použit do hodinek Jules Audemars Extra Thin a Royal Oak Extra Thin, do kterých se montuje dodnes.

 

 

 
 

Fotogalerie: 1403-oprava NH Audemars Piquet v Pt pouzdře